W Wilczyskach jest wiele ciekawych, tajemniczych miejsc, które warto zobaczyć.
Ruiny średniowiecznego zamku Zespół pałacowo - parkowy Kościół parafialny Młyn Izba Regionalna dolina rzeki Wilgi Grota Matki Bożej
Przydrożna kapliczka Zabytkowa brama Obraz świętej Barbary
Obraz św. Barbary wiszący obecnie w prawej nawie kościoła, został przeniesiony do niego z kaplicy znajdującej się na cmentarzu grzebalnym. Jest jedynym obrazem jaki ocalał z kolekcji cennych 18 płócien znanego malarza Józefa Buchbindera, które wisiały w poprzednim kościele. Spłonęły podczas pożaru kościoła w pażdzierniku 1954 roku.
Brama do pałacu w parku, murowana o pięknych kutych skrzydłach bramnych.
Jeszcze niedawno ozdobiona kartuszem herbowym rodziny Korzybskich. W tej chwili kartusz został zabrany przez spadkobierców i umieszczony na nagrobku siostry dziedzica.
Zamek wybudowany z wielkim przepychem przez ród Ciołków, pierwsze wzmianki o nim pochodza z roku około 1505, niestety nie przetrwał do dziś - został zniszczony przez Szwedów w czasie potopu.
Na zamku w dniach 9-11 kwietnia 1617 r. jego ówczesny właściciel - Jan Gostomski (wojewoda inowrocławski, brzesko - kujawski), gościł króla Polski Zygmunta III Wazę wraz z małżonką Anna Austriaczka, córka Anna Maria i młodym królewiczem Władysławem ( późniejszym królem Władysławem IV)
Zespół pałacowo - parkowy :
dwór murowany z 1790 roku, rozbudowywany w XIX i XX wieku, pozostałości parku podworskiego z około połowy XIX wieku, z okazami starodrzewu, w tym aleją żywotników /tui/. Dwór zbudowany jest na planie zbliżonym do kwadratu, z dostosowanymi w późniejszym okresie dobudówkami. Od strony wjazdu widnieje piętrowa facjata, a przed nią balkon z arkadowym podcieniem, który wspiera się na czterech kolumnach.Od strony północnej i wschodniej dwór znajduje się na wzgórzu, od strony południowej prowadzi do niego długa, w części brukowana aleja dojazdowa, obsadzona obustronnie lipami i zakończona owalnym podjazdem.Drzewa prawem chronione w parku to min. lipa drobnolistna o obwodzie ok. 400 cm .
Izba Regionalna i Izba Pamięci Narodowej znajdujące się w budynku pałacu.
Obrazy do Izby Regionalnej przekazał szkole ziomek naszej wsi, artysta malarz Marian Turek. Przekazane przez niego obrazy / było 21 sztuk / są tematycznie powiązane z rodzinnymi Wilczyskami, uwiecznione są na nich : rodzina malarza, walka w okresie okupacji, budownictwo wiejskie, krajobrazy.
Ponadto w izbie znajdują się dawne przedmioty użytkowe, wyroby artystyczne i pamiątki historyczne związane z Wilczyskami i ludźmi tu mieszkającymi.
W chwili obecnej obrazy z Izby regionalnej i część przedmiotów użytkowych zostały umieszczone w świetlicy wiejskiej na stałej ekspozycji.
Kościół parafialny pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Zbudowany według projektu prof. architekta Stanisława Maszyńskiego. Jest to świątynia trzynawowa, 30 metrowej wysokości. Konsekrowana była w 1964 roku. Polichromia w kościele została wykonana przez Jana Molgę w latach 1976 - 1978. Ten sam artysta projektował również witraże w oknach naw bocznych.
Obok kościoła znajduje się stara plebania oraz druga - tzw. nowa. zdjęcie obok przedstawia budynek starej plebanii.
zabytek architektury gospodarczejMłyn elektryczny zbudowany przez ostatniego dziedzica - Jana Korzybskiego.
Odwiedza nas 9 gości oraz 0 użytkowników.