Warto zobaczyć

W Wilczyskach jest wiele ciekawych, tajemniczych miejsc, które warto zobaczyć.

Ruiny średniowiecznego zamku      Zespół pałacowo - parkowy       Kościół parafialny     Młyn     Izba Regionalna     dolina rzeki Wilgi    Grota Matki Bożej         

Przydrożna kapliczka      Zabytkowa brama   Obraz świętej Barbary

Dworek

Kościół

Obraz świętej Barbary

Obraz św. Barbary wiszący obecnie w prawej nawie kościoła, został przeniesiony do niego z kaplicy znajdującej się na cmentarzu grzebalnym. Jest jedynym obrazem jaki ocalał z kolekcji cennych 18 płócien znanego malarza Józefa Buchbindera, które wisiały w poprzednim kościele. Spłonęły podczas pożaru kościoła w pażdzierniku 1954 roku.

Zabytkowa brama do pałacu

 Brama do pałacu w parku, murowana o pięknych kutych skrzydłach bramnych.

Jeszcze niedawno ozdobiona kartuszem herbowym rodziny Korzybskich. W tej chwili kartusz został zabrany przez spadkobierców i umieszczony na nagrobku siostry dziedzica.

Ruiny średniowiecznego zamku

Zamek wybudowany z wielkim przepychem przez ród Ciołków, pierwsze wzmianki o nim pochodza z roku około 1505, niestety nie przetrwał do dziś -  został zniszczony przez Szwedów w czasie potopu.

Na zamku w dniach 9-11 kwietnia 1617 r. jego ówczesny właściciel - Jan Gostomski (wojewoda inowrocławski, brzesko - kujawski), gościł króla Polski Zygmunta III Wazę wraz z małżonką Anna Austriaczka, córka Anna Maria i młodym królewiczem Władysławem ( późniejszym królem Władysławem IV)

 

ruiny murów

Zespół pałacowo - parkowy

Zespół  pałacowo - parkowy :

dwór murowany z 1790 roku, rozbudowywany w XIX i XX wieku, pozostałości parku podworskiego z około połowy XIX wieku, z okazami starodrzewu, w tym aleją żywotników /tui/. Dwór zbudowany jest na planie zbliżonym do kwadratu, z dostosowanymi w późniejszym okresie dobudówkami. Od strony wjazdu widnieje piętrowa facjata, a przed nią balkon z arkadowym podcieniem, który wspiera się na czterech kolumnach.Od strony północnej i wschodniej dwór znajduje się na wzgórzu, od strony południowej prowadzi do niego długa, w części brukowana aleja dojazdowa, obsadzona obustronnie lipami i zakończona owalnym podjazdem.Drzewa prawem chronione w parku to min. lipa drobnolistna o obwodzie ok. 400 cm . 

Izba Regionalna

w izbieIzba Regionalna i Izba Pamięci Narodowej znajdujące się w budynku pałacu.

Obrazy do Izby Regionalnej przekazał szkole ziomek naszej wsi, artysta malarz Marian Turek. Przekazane przez niego obrazy / było 21 sztuk / są tematycznie powiązane z rodzinnymi Wilczyskami, uwiecznione są na nich : rodzina malarza, walka w okresie okupacji, budownictwo wiejskie, krajobrazy.

Ponadto w izbie znajdują się dawne przedmioty użytkowe, wyroby artystyczne i pamiątki historyczne związane z Wilczyskami i ludźmi tu mieszkającymi.

W chwili obecnej obrazy z Izby regionalnej i część przedmiotów użytkowych zostały umieszczone w świetlicy wiejskiej na stałej ekspozycji. 

 

Kościół parafialny

Kościół parafialny pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. Zbudowany według projektu prof. architekta Stanisława Maszyńskiego. Jest to świątynia trzynawowa, 30 metrowej wysokości. Konsekrowana była w 1964 roku. Polichromia w kościele została wykonana przez Jana Molgę w latach 1976 - 1978. Ten sam artysta projektował również witraże w oknach naw bocznych.

Obok kościoła znajduje się stara plebania oraz druga - tzw. nowa. zdjęcie obok przedstawia budynek starej plebanii.

Młyn

 

zabytek architektury gospodarczejMłyn elektryczny zbudowany przez ostatniego dziedzica - Jana Korzybskiego.

Więcej artykułów…

  1. Grota
  2. Co warto zobaczyć ?

Odwiedza nas 7 gości oraz 0 użytkowników.

Get more Joomla!® Templates and Joomla!® Forms From Crosstec