Grafika losowa

zdjcie0005.jpg

Pożyteczne wakacje 2013

Stowarzyszenie "Nasze Wilczyska" prowadziło od 1 lipca zajęcia wakacyjne dla dzieci i młodzieży w ramach projektu Fundacji Wspomagania Wsi " Pożyteczne wakacje", którego tegoroczne hasło brzmiało:" Pokaż , co masz na strychu- wystawa staroci". Opiekę nad uczestnikami sprawowali Danuta Czajka, Katarzyna Rajdaszka oraz rodzice uczestników .

W ramach  zajęć odbywały się codzienne spotkania, na których uczestnicy z Wilczysk, Wólki Ciechomskiej, Zawalin uczestniczyli w pracach , których celem było zorganizowanie wystawy regionalnej

( przynosili eksponaty i zdjęcia, odświeżali je, przygotowali podpisy)

Braliśmy też aktywnie udział w zajęciach rekreacyjnych, sportowych i wycieczkach. Graliśmy w tenisa stołowego, badmintona, gry stolikowe, malowaliśmy, wykonaliśmy kwiaty z bibuły do dekoracji wystawy, samodzielnie przygotowywaliśmy też zdrowe posiłki.

Odbyły się 3 wycieczki: do Ryk na basen , kręgielnię i do pizzerii, do Stoczka Łukowskiego na park linowy w Dworze Zgórznica oraz do Janowca, Kazimierza Dolnego i Wojciechowa.

Festyn na zakończenie projektu

 19 sierpnia 2012 roku odbył się festyn integracyjny na zakończenie projektu " Wilczyska - stawiamy na rozwój". Wzięli w nim udział mieszkańcy Wilczysk z rodzinami i zaproszeni goście. Była prezentacja multimedialna, wystawa prac i zdjęć projektowych, wręczenie certyfikatów uczestnikom, występ zespołu ludowego z Antoniówki " Obereczek". Dopisała pogoda, muzyka wprawiała w dobry nastrój dlatego też goście i mieszkańcy Wilczysk bawili się do późnych godzin nocnych. Do zobaczenia za rok...

 Poniżej zdjęcie jednego z konkursów integracyjnych: "Jedzenie kisielu na czas".  festynna sali

Sukces Strażaków

Wszyscy mieszkańcy budują nową historię Wilczysk, do której kiedyś będą zaglądały przyszłe pokolenia. A jak zapiszemy się w tej historii, to już tylko zależy od nas !! 

 

15 lipca 2012 r. odbyły się w Dworni  Międzygminne Zawody Pożarnicze . Startowało w nich 18 drużyn strażackich z 2 gmin: Gminy Miastków i Wola Mysłowska.

Nasza drużyna z Wilczysk zajęła bardzo dobre 3 miejsce.

Skład drużyny: H. Chiliński, P. Olkowicz, T. Mucha, W. Lada, R. Leszko, Ł. Ducki,

D. Chiliński, M. Głasek, A. Kowalczyk.

Druhowie  strażacy byli wyszkoleni i prowadzeni przez Pawła Olkowicza. Serdecznie gratulujemy !!!

strażacy

Sobótka

" Sobótka nad Wilgą"

Plenerowa impreza integracyjna odbyła się 24 czerwca 2012 r. 

 Społeczność wsi Wilczyska, goście, a wśród nich zastępca wójta gminy Wola Mysłowska p. Kinga Szerszeń, zespół regionalny  "Obereczek" wraz z kapelą ludową z Sobolewa zebrali się w świetlicy, gdzie wspólnie wykonali tradycyjne wieńce sobótkowe z ziół i kwiatów. Następnie barwnym korowodem z wiankami wszyscy udali się nad Wilgę, aby dokonać obrzędów puszczania ich na wodę oraz wspólnie się bawić.

Pani Jadwiga Krześniak - znana regionalistka naszego terenu zapoznała  zebranych z dawnymi tradycjami ludowymi i wczesnosłowiańskimi, związanymi z najkrótszą nocą w roku, czyli nocą świętojańską. Widowiskową atrakcją było puszczanie  wianków z zapalonymi świecami na wody rzeki przy akompaniamencie ludowej kapeli i śpiewie przyśpiewek związanych z tym szczególnym dniem. 
Członkowie zespołu "Obereczek" zaprezentowali swój repertuar, a do śpiewu włączali się ochoczo również pozostali uczestnicy biesiady.
Były wspólne zabawy, wśród nich szukanie "Kwiatu paproci" i wróżby świętojańskie. Było ognisko z pieczeniem kiełbasek i skokami młodzieńców przez ogień, jak to niegdyś bywało.

Cieszy, że impreza się udała, pogoda dopisała i wynieśliśmy tyle niezapomnianych wrażeń. 
Chcielibyśmy kontynuować działania związane z pielęgnowaniem i kultywowaniem naszych ludowych tradycji i obyczajów.

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.

Get more Joomla!® Templates and Joomla!® Forms From Crosstec