Grafika losowa

zdjcie0012.jpg

Jan Korzybski

JAN KORZYBSKI - ostatni właściciel majątku i folwarku, budowniczy młyna, członek AK, pseudonim "Irma", szkolił młodych partyzantów, także w wilczyskim w lesie. Brał udział w Powstaniu Warszawskim, walczył początkowo na Woli, uratował się z pogromu na Stawkach, dołączył następnie do oddziałów Radosława walczącego na Starym Mieście . Walczył na placu Teatralnym w obronie Ratusza. Odznaczał się odwagą i znakomitymi umiejętnościami strzeleckimi, np. z karabinu maszynowego trafił w pilota lecącego bombowca - sztukasa, przelatującego nisko nad dachem, na którym miał swoje stanowisko. Został śmiertelnie ranny na Starym Mieście, pocisk urwał mu rękę, zmarł 2O sierpnia 1944 roku na korytarzu u kanoniczek, bo tak sobie życzył. Na prośby przeniesienia do szpitala odparł: ?umrę tu, gdzie brałem ślub?. Został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Virtuti Militari.  Pochowano go na skwerku przy ulicy Hipotecznej, ekshumowany na wiosnę 1945 r. Pochowany na cmentarzu parafialnym w Wilczyskach w rodzinnym grobowcu.

 

Bronisław Gromek

KSIĄDZ BRONISŁAW GROMEK / 1903-1992/ - długoletni proboszcz parafii /1945 - 1984/, budowniczy kościoła parafialnego w latach 1957 - 1963.
Wybudował na terenie parafii 15 obiektów, min. kapliczkę przy kościele /1954r./, sale katechetyczne, organistówkę.

Marian Turek

MARIAN TUREK - / ur. 1918 w Wilczyskach -  zm. 1992/ ps. ?Szymon?, ?Gruda?, brał udział w wojnie obronnej 1939 roku, aktywnie walczył w partyzantce w okresie okupacji, dowódca oddziałów specjalnych od marca 1943 r. Należał do BCH w stopniu kapitana.

W 1944 r. należał do Komendy Obwodu BCh w Garwolinie. W konspiracji był także łącznikiem, a w jego domu przy ul. Czyszków Place 23 w Garwolinie istniał punkt kontaktowy łączników i Komendy Obwodu.

 Po wojnie, w latach 1947 - 1951 studiował malarstwo w Warszawie, początkowo w pracowni prof. B. Kopczyńskiego, następnie w Szkole Malarstwa i Rysunku prof. B. Kużmińskiego. Uczestniczył w wielu plenerach malarskich i wystawach zbiorowych w Warszawie oraz na Mazowszu i Podlasiu. Brał udział w ogólnokrajowych i wojewódzkich Targach Plastyki. Jest współorganizatorem: Galerii Malarstwa w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnym, Galerii Sztuki w Garwolinie. W Szkole Podstawowej w Wilczyskach zorganizował zbiory malarstwa własnego oraz Izbę Regionalną - 1980 r. Podobną Izbę otworzył w Garwolinie w 1970 roku, sam gromadząc wiele reliktów sztuki ludowej i użytkowej.

Był instruktorem amatorskich zespołów artystycznych. Występował jako autor dekoracji i scenografii oraz aktor w wielu sztukach teatralnych granych w Garwolinie i całej okolicy. Pracował w Garwolińskim Ośrodku Kultury, był wieloletnim prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Garwolińskiej. Odznaczony został min. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.  

Maria Ginter

Maria Ginter to wybitna i niezwykle barwna postać, żona Jana Korzybskiego - właściciela majtku w Wilczyskach. Tu przebywała w czasie wojny. Z małżeństwa z Janem Korzybskim w styczniu 1944 roku narodził się syn - Zdzisław.

Juliusz Karski, prezes oddziału warszawskiego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, do którego należała Ginter, wspominał jej dzieciństwo spędzone w majątku ziemskim Smolice (łodzkie). "Tam dorastała pośród lasów, pól i swoich ukochanych zwierząt. Po wybuchu wojny przeniosła się do Warszawy, gdzie wstąpiła do ZWZ-AK i wyszła za mąż. Po aresztowaniu przez Niemców trafia do więzienia na Pawiaku, ale jakimś cudem udało ją się stamtąd wyciągnąć. Walczyła w Powstaniu Warszawskim, w którym straciła męża, zostając sama z maleńkim synkiem. Po zakończeniu wojny, by zapewnić byt dziecku, imała się różnych zajęć, była m.in. pierwszą kobietą w Polsce w tym okresie, która jeździła ciężarówką. Po pewnym czasie doszła do wniosku, że by utrzymać rodzinę musi wyjechać za granicę" - opowiadał Karski. 

Maria Ginter opuściła kraj, zamieszkując najpierw w Europie Zachodniej, a później w Kanadzie i USA. 

W latach 90- tych wróciła do kraju i zaangażowała się w działalność artystyczną, społeczną i sportową. Była osobą niezwykle energiczną, szalenie uzdolnioną i wszechstronną. Była świetną pisarką, malarką, rzeźbiarką, doskonałą tenisistką i narciarką, brała też udział w zawodach hippicznych. Jeszcze przed wojną była aktywną działaczką klubu automobilowego, udzielała się również w naszym Klubie Ziemiańskim, gdzie m.in. organizowała bale ziemiańskie. Osoba ogromnie miła i życzliwa. Zawsze można się było do niej zwrócić o radę czy pomoc i nigdy nie odmówiła. Będziemy o niej pamiętać, jako o osobie niezwykłej" - podkreślił prezes oddziału warszawskiego Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. 

Maria Ginter była członkiem Pen-Clubu i Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, autorką wielu książek m.in. "Z wiatrem, pod wiatr", "Po rosie, po grudzie" i "Pół wieku wspomnień".

Artystka, pisarka i sportsmenka Maria Ginter zmarła - 26 sierpnia 2011 r. , spoczęła w grobie rodzinnym na stołecznych Starych Powązkach. Zmarłej w ostatniej drodze towarzyszyła asysta wojskowa, nad grobem zabrzmiała trzykrotna salwa honorowa.

 

Odwiedza nas 12 gości oraz 0 użytkowników.

Get more Joomla!® Templates and Joomla!® Forms From Crosstec