Grafika losowa

zdjcie0005.jpg

Marian Turek

MARIAN TUREK - / ur. 1918 w Wilczyskach -  zm. 1992/ ps. ?Szymon?, ?Gruda?, brał udział w wojnie obronnej 1939 roku, aktywnie walczył w partyzantce w okresie okupacji, dowódca oddziałów specjalnych od marca 1943 r. Należał do BCH w stopniu kapitana.

W 1944 r. należał do Komendy Obwodu BCh w Garwolinie. W konspiracji był także łącznikiem, a w jego domu przy ul. Czyszków Place 23 w Garwolinie istniał punkt kontaktowy łączników i Komendy Obwodu.

 Po wojnie, w latach 1947 - 1951 studiował malarstwo w Warszawie, początkowo w pracowni prof. B. Kopczyńskiego, następnie w Szkole Malarstwa i Rysunku prof. B. Kużmińskiego. Uczestniczył w wielu plenerach malarskich i wystawach zbiorowych w Warszawie oraz na Mazowszu i Podlasiu. Brał udział w ogólnokrajowych i wojewódzkich Targach Plastyki. Jest współorganizatorem: Galerii Malarstwa w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnym, Galerii Sztuki w Garwolinie. W Szkole Podstawowej w Wilczyskach zorganizował zbiory malarstwa własnego oraz Izbę Regionalną - 1980 r. Podobną Izbę otworzył w Garwolinie w 1970 roku, sam gromadząc wiele reliktów sztuki ludowej i użytkowej.

Był instruktorem amatorskich zespołów artystycznych. Występował jako autor dekoracji i scenografii oraz aktor w wielu sztukach teatralnych granych w Garwolinie i całej okolicy. Pracował w Garwolińskim Ośrodku Kultury, był wieloletnim prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Garwolińskiej. Odznaczony został min. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.  

Odwiedza nas 13 gości oraz 0 użytkowników.

Get more Joomla!® Templates and Joomla!® Forms From Crosstec