Wilga
Płynie Wilga, płynie ...
Wilga
malownicze zakola Wilgi
w zgodzie
człowiek, natura, nowoczesność
Zima
Zimą też jest pięknie

Lokalizacja

Stowarzyszenie "Nasze Wilczyska"
Wilczyska 55a
21- 426 Wola Mysłowska
Województwo lubelskie
Powiat łukowski
Gmina Wola Mysłowska

Gadu-Gadu
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Historia

Parafię w Wilczyskach założono już w XIII wieku. Należały wówczas Wilczyska do ziemi stężyckiej w Małopolsce. Pierwsze wzmianki o parafii przynosza wykazy świętopietrza z lat 1325- 1328. W średniowieczu Wilczyska wchodziły w skład majątku żelechowskiego, którego właścicielami była rodzina Ciołków. Z 1505 roku pochodzą wzmianki o drewnianym kościele w Wilczyskach. Parafia była wtedy bardzo duża jeśli chodzi o jej  obszar.

Natura

Bogactwem naszej wsi oprócz ciekawej, wielowiekowej historii jest jej piękne położenie wśród lasów, pagórków i doliny Wilgi oraz tradycyjny krajobraz rolniczy, mozaikowa struktura pól uprawnych, które stwarzają sprzyjające warunki dla bytowania dziko żyjących zwierząt i roślin. Tradycyjna uprawa roli zapewnia warunki do życia wielu rzadkim już w Europie zwierzętom i roślinom, m.in.bocianom białym, skowronkom czy zawilcom.

Nowiny z wilczyskiej krainy

Założona została strona Nasze Wilczyska na Facebooku. Dotyczy historii i dnia dzisiejszego naszej wsi. Zapraszamy do zaglądania.

Szukamy zdjęć i pamiątek dotyczących działalności OSP w Wilczyskach. Osoby, które coś maja i chciałyby się podzielić proszę o kontakt.

Rusza projekt dotyczacy 100- lecia OSP w Wilczyskach. Prosimy osoby, które maja pamiatki, zdjęcia, wspomnienia z tego tematu i chciałyby je udostępnić do publikacji i gazetek tematycznych o kontakt z Zarzadem stowarzyszenia.

W dniach 25 - 26 czerwca planowana jest wycieczka w Góry Świętokrzyskie. Zapraszam chętnych,  zgłoszenia  do prezes stowarzyszenia.

W zwiazku z tworzeniem nowej publikacji dotyczącej szkolnictwa w Wilczyskach proszę o zdjęcia dotyczące tematu.

więcej
Get more Joomla!® Templates and Joomla!® Forms From Crosstec